My Favorite Movies


  tamandocomando's Rating My Rating
1
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
First Blood (Rambo: First Blood)
BEST MOVIE EVER!!!!! I LUV IT!!
"he drew first blood."
2
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
" 'see you soon i-i...' 'idiots. its for you' "
3
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear (1991,  PG-13)
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear
"sit down ed, pull up a memory or two"
4
Ko to tamo peva (Who Sings Over There) (1980,  Unrated)
Ko to tamo peva (Who Sings Over There)
the greatest serbian movie ever made :)

'NAPULJE!!!'
5
The Lion King (1994,  G)
The Lion King
its sad when simba's dad dies, but the music's pretty good. it was based on 'hamlet', so disney was teaching us shakespeare before we could even pronounce his name!

i think this is the greatest disney animated film ever made. i normally scorn watching cartoons, but this is actually a good movie
6
Predator (1987,  R)
Predator
"you're one UGLY mutherfucker!"
7
Army of Darkness (1993,  R)
Army of Darkness
'this here, is my BOOMSTICK!!'
8
The Blues Brothers (1980,  R)
The Blues Brothers
"no sir, mayor daley no longer dines here. he's dead sir."
9
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
Downfall (Der Untergang)
great movie!! 'your job was to hold off the russians! THAT WAS AN ORDER!!!!'

"'happy birthday mein furher,' 'why wasnt i told about steiner's failure to hold?! why doesnt anyone tell me?! why do i have to ask?!!!'"

'you generals are a complete failure! you went to military school just to learn how to hold a fork and knife! i never went to military school, and yet i conquered almost all of europe by myself!!'
10
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
"bueller...bueller... bueller..."
11
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
"YIPPEE CALLAY MUTHERFUCKER!!"
12
Zona Zamfirova (2002,  PG)
Zona Zamfirova
its a sappy love story, but its one of the few i actually enjoy watching. its allegedly based on a true story too :)
13
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
absolutely hysterical! the scene with him screaming through the screen door is the most memorable part of that movie :)
14
Johnny Dangerously (1984,  PG-13)
Johnny Dangerously
"bless the saints, an ashtray!! i been thinkin' a' takin' up smoking!"
15
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
The Bride of Frankenstein
a wonderful movie!! that scene with the blind man and frankie was teh best part of the entire movie. i also liked the bride herself cuz i modeled my halloween costume after her!
'you, go live! you, stay. we belong dead'
16
Beauty and the Beast (1991,  G)
Beauty and the Beast
A beautiful story. i hadnt seen it since i was 7 yrs old, and when i saw it again, cried at the end of it. i had to compare this movie to the play 'cyrano de bergerac', and there are a few similarities: the beast uses his ugliness as a shield, and the handsome stud turns out to be a total dunce.
17
Mughal E Azam (2005,  G)
Mughal E Azam
this movie is wonderful. the music and choreography were perfect. mughal e azam is the story of prince selim and his love, the doomed anarkali. because she is a servant, she is looked down on by the upper classes. it brings to mind a sorta dysfunctional family b/c selims father, akbar, as anarkali arrested (mohabbat ke joothi-let me lament the false story of love) and sent to death, but she is saved. then selim gets a death sentance brought upon himself after rebelling against his father in a thrilling battle scene. the two lovers trade death sentances back and forth until late in the movie when anarkali buys selims life and is sentanced to die by being bricked in. its a heartbreaking tale that makes even the hardest movie fan cry (especially when anarkali sings 'bekas pe karam'-lord help me, in prison and 'god bless you selim' as she is being led to hear death). the songs will stay with you forever. a wonderful movie that will be a classic of foreign cinema forever
18
Sholay (Embers) (Flames) (Flames of the Sun) (1975,  Unrated)
Sholay (Embers) (Flames) (Flames of the Sun)
i heard about this movie from a friend. i saw it today when school was cancelled. it was pretty good! it reminds me of 'rambo' meets 'the good, the bad and the ugly'. i love the songs from here, and in that one song where basmati is forced to dance for gabbar in front of veeru, her dancing on the glass brought to mind the song 'teer-e-nazer' and meena kumari's performance as sabijaan in the movie 'pakeezah'. that guy who played gabban singh did a wonderful job as the villain, but i heard somewhere that there was an alternate ending in which thakur kills gabban. i couldnt find it on the dvd, but anyway, the drama was perfect and it made you want to cry when jai dies in veeru's arms. overall a wonderful movie with a wonderful soundtrack. perfect for desi lovers, but do some research into indian customs first-itll eliminate some of the confusion you get while watching it
19
Pakeezah (Pure Heart) (Pure One) (The Pure) (1972,  Unrated)
Pakeezah (Pure Heart) (Pure One) (The Pure)
beautiful movie. the original 'pretty woman' before 'pretty woman' ever came out
20
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
i loved optimus and bumblebee, but the whole movie was a big plug for gm cars. pretty fast-paced too, but good movie

'bumblebee! stop lubracating on that man!'
21
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
The Naked Gun - From the Files of Police Squad!
" 'nice beaver!' 'thanks, i just had it stuffed' "
22
Raising Arizona (1987,  PG-13)
Raising Arizona
" 'which child did they take?' 'nathan, jr. i think' "
23
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult (1994,  PG-13)
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult
"have you seen my pidgeon?"
24
Kung Fu Hustle (2005,  R)
Kung Fu Hustle
"you! stop wiping your snots on the glass!! and you! pull your pants up!!"
25
Glory (1989,  R)
Glory
'cornbread, collard greens, mmmm...'
i luved this movie, but it sucked that the only time i saw it wuz b/c i had to watch and do an assignment on it for history...:(
26
Hot Shots! Part Deux (1993,  PG-13)
Hot Shots! Part Deux
"sorry sweetheart. i left my heart in my other pants"
27
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Fantastic Four
"JOHNNY!!!!!"
28
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta
"people shouldn't be afraid of their governments. governments should be afraid of their people."
29
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3)
"i now have a machine gun. ho-ho-ho"
30
A Time to Kill (1996,  R)
A Time to Kill
"now, imangine if she was white." the best closing arguement in movie history
31
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
the fight scene at the end was awesome
32
Alien Resurrection (1997,  R)
Alien Resurrection
"who were you expectin', santa clause?"
33
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
To Kill A Mockingbird
i read the book, and the movie is pretty sad, but atticus had a really wonderful speech at the end. shame racism still won over despite his beautiful closing speech

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments