My Favorite Movies


  fb690219392's Rating My Rating
1
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
2
A Clockwork Orange (1971,  R)
3
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
4
In Cold Blood (1967,  R)
5
Léon (The Professional) (1994,  R)
6
Kundun (1997,  PG-13)
7
Voskhozhdeniye (The Ascent) (1978,  Unrated)
8
Bobby (2006,  R)
9
The Big Country (1958,  Unrated)
10
Psych-Out (1968,  Unrated)
11
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
12
La Jetée (The Pier) (1962,  Unrated)
13
The Model Shop (1968,  Unrated)
14
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
15
The Big Lebowski (1998,  R)
16
Mad Max (1979,  R)
17
Rear Window (1954,  PG)
18
Falling Down (1993,  R)
19
True Grit (1969,  G)
20
High Plains Drifter (1973,  R)
21
Good Will Hunting (1997,  R)
22
Au Revoir Les Enfants (1987,  PG)
23
Geronimo - An American Legend (1993,  PG-13)
24
Stranger Than Paradise (1984,  R)
25
Hustle & Flow (2005,  R)
26
The Dream Catcher (2000,  Unrated)
27
The Great Escape (1963,  Unrated)
28
The Hustler (1961,  Unrated)
29
I'm Not There (2007,  R)
30
Crazy/ Beautiful (2001,  PG-13)
31
Sin City (2005,  R)
32
Freaks (1932,  Unrated)
33
The War Wagon (1967,  Unrated)
34
Linda Lovelace for President (Hot Neon) (1975,  R)
35
Cape Fear (1991,  R)
36
Quills (2000,  R)
37
Oldboy (2005,  R)
38
Excess Baggage (1997,  PG-13)
39
The Great Dictator (1940,  G)
40
Zeitgeist: The Movie (2007,  Unrated)
41
A Day at the Beach (1970,  Unrated)
42
THX 1138 (1971,  PG)
43
Grumpy Old Men (1993,  PG-13)
44
Overnight Delivery (1998,  PG-13)
45
Across the Universe (2007,  PG-13)
46
Electric Apricot, (National Lampoon Presents Electric Apricot: Quest for Festeroo) (2006,  R)
47
Shopgirl (2005,  R)
48
The Night of the Generals (1967,  PG)
49
Arthur (1981,  PG)
50
Alfie (1966,  PG)
51
The Haunted House of Horror, (Horror House) (1970,  PG)
52
Live and Let Die (1973,  PG)
53
Airplane! (1980,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments