Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1640184509's Rating My Rating
1
300 (2007,  R)
2
Underworld (2003,  R)
3
Underworld: Evolution (2006,  R)
4
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
5
Alien (1979,  R)
6
Aliens (1986,  R)
7
Akira (1988,  R)
8
Blade (1998,  R)
9
Blade - Trinity (2004,  R)
10
Blazing Saddles (1974,  R)
11
Clash of the Titans (1981,  PG)
12
Dark City (1998,  R)
13
Dead Man's Shoes (2006,  Unrated)
14
Defiance (2009,  R)
15
The Devil's Advocate (1997,  R)
16
Die Hard (1988,  R)
17
Doghouse (2009,  Unrated)
18
Doomsday (2008,  R)
19
Dune (1984,  PG-13)
20
Eastern Promises (2007,  R)
21
Eden Lake (2008,  R)
22
End of Days (1999,  R)
23
Escape from New York (1981,  R)
24
Excalibur (1981,  R)
25
Fracture (2007,  R)
26
Sin City (2005,  R)
27
Full Metal Jacket (1987,  R)
28
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
29
Gladiator (2000,  R)
30
The Godfather (1972,  R)
31
The Godfather, Part II (1974,  R)
32
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) (2005,  PG-13)
33
Gremlins (1984,  PG)
34
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
35
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
36
Hannibal Rising (2007,  R)
37
Hellboy (2004,  PG-13)
38
Highlander (1986,  R)
39
In Bruges (2008,  R)
40
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
41
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
42
Kelly's Heroes (1970,  PG)
43
Kingdom of Heaven (2005,  R)
44
Léon (The Professional) (1994,  R)
45
Lesbian Vampire Killers (2009,  R)
46
Live and Let Die (1973,  PG)
47
Martyrs (2008,  R)
48
Mirrors (2008,  R)
49
La Terza Madre (Mother of Tears: The Third Mother) (2007,  Unrated)
50
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
51
No Country for Old Men (2007,  R)
52
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
53
Outlander (2009,  R)
54
[Rec] (2007,  R)
55
Salem's Lot (1979,  PG)
56
Seven (Se7en) (1995,  R)
57
Serenity (2005,  PG-13)
58
Severance (2006,  R)
59
Shoot 'Em Up (2007,  R)
60
The Silence of the Lambs (1991,  R)
61
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
62
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
63
Taken (2009,  PG-13)
64
Tank Girl (1995,  R)
65
The 13th Warrior (1999,  R)
66
The Amityville Horror (2005,  R)
67
The Amityville Horror (1979,  R)
68
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
69
The Cell (2000,  R)
70
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
71
Pitch Black (2000,  R)
72
The Crow (1994,  R)
73
The Devil's Rejects (2005,  R)
74
House of 1000 Corpses (2003,  R)
75
The Doors (1991,  R)
76
The Exorcist (1973,  R)
77
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
78
The Four Musketeers (1975,  PG)
79
The Three Musketeers (1973,  PG)
80
The Hunger (1983,  R)
81
The Island (2005,  PG-13)
82
The Last Samurai (2003,  R)
83
The Lost Boys (1987,  R)
84
The Man with the Golden Gun (1974,  PG)
85
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
86
Casino Royale (2006,  PG-13)
87
The Matrix (1999,  R)
88
The Muppet Christmas Carol (1992,  G)
89
The Night of the Generals (1967,  PG)
90
The Prophecy (1995,  R)
91
The Shawshank Redemption (1994,  R)
92
The Shining (1980,  R)
93
The Usual Suspects (1995,  R)
94
The Vikings (1958,  Unrated)
95
Things to Do in Denver When You're Dead (1995,  R)
96
Time Bandits (1981,  PG)
97
Tristan & Isolde (2006,  PG-13)
98
Twin Peaks: Fire Walk With Me (1992,  Unrated)
99
Weekend at Bernie's (1989,  PG-13)
100
Who Dares Wins (The Final Option) (1982,  R)
101
Young Frankenstein (1974,  PG)
102
28 Days Later (2003,  R)
103
28 Weeks Later... (2007,  R)
104
30 Days of Night (2007,  R)
105
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
106
An American Werewolf in London (1981,  R)
107
Apocalypse Now (1979,  R)
108
Bachelor Party (1984,  R)
109
Batman Begins (2005,  PG-13)
110
The Dark Knight (2008,  PG-13)
111
Blade Runner (1982,  R)
112
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001,  R)
113
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
114
Constantine (2005,  R)
115
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
116
Night Watch (Nochnoi Dozor) (2006,  R)
117
Delicatessen (1991,  R)
118
Demolition Man (1993,  R)
119
Desperado (1995,  R)
120
Dog Soldiers (2002,  R)
121
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
122
Enemy at the Gates (2001,  R)
123
Equilibrium (2002,  R)
124
Eyes Wide Shut (1999,  R)
125
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
126
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
127
Hannibal (2001,  R)
128
Interview with the Vampire (1994,  R)
129
Queen of the Damned (2002,  R)
130
L.A. Confidential (1997,  R)
131
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
132
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
133
Reign of Fire (2002,  PG-13)
134
Shaun of the Dead (2004,  R)
135
Sleepy Hollow (1999,  R)
136
Smokin' Aces (2007,  R)
137
Spartacus (1960,  PG-13)
138
Stephen King's It (1990,  Unrated)
139
Stigmata (1999,  R)
140
The Terminator (1984,  R)
141
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
142
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
143
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
144
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
145
The Company of Wolves (1984,  R)
146
Dirty Harry (1971,  R)
147
The Fifth Element (1997,  PG-13)
148
The Golden Child (1986,  PG-13)
149
The Green Mile (1999,  R)
150
Saving Private Ryan (1998,  R)
151
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
152
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
153
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
154
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
155
The Omen (1976,  R)
156
Damien: Omen II (1978,  R)
157
The Ninth Gate (1999,  R)
158
The Pink Panther (1963,  Unrated)
159
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
160
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
161
The Revenge of the Pink Panther (1978,  PG)
162
The Thing (1982,  R)
163
The Wicker Man (1973,  R)
164
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
165
Van Helsing (2004,  PG-13)
166
Withnail and I (1987,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments